Hasicí přístroje
Hasicí přístroj je věcným prostředkem požární ochrany a slouží k hašení požáru v počáteční fázi. Aby bylo hašení co nejefektivnější, je důležité použít vhodný hasicí přístroj. Požár rozpáleného oleje na pánvi v kuchyni hasíme jiným hasicím přístrojem než např. požár rychlovarné konvice, která je připojena do sítě. A jak tedy vybrat vhodný hasicí přístroj? Od toho jsme tu my, zaměstnanci společnosti ČERVINKA s více než 30letou působností v oboru.
JAK DĚLÍME HASICÍ PŘÍSTROJE?
Přenosné hasicí přístroje – slouží k hašení malých požárů v počáteční fázi. Přenosné hasicí přístroje jsou vhodné do rodinných domů, garáží, bytů, kanceláří, osobních a nákladních aut apod. Druhem hasiva může být prášek, pěna, voda, CO2, čisté hasivo nebo hasivo speciálně vyvinuté na hašení lithiových baterií. Celková hmotnost přenosného přístroje není vyšší než 20 kg. Na každém přístroji je ve formě piktogramů vyznačeno, pro jakou požární třídu je přístroj vhodný. U vodních a pěnových přístrojů se uvádí hmotnost hasiva v litrech a u ostatních v kilogramech. Chcete vědět, jaký přenosný hasicí přístroj zvolit?
Pojízdné hasicí přístroje – jsou vhodné do budov s větší plochou, kde hrozí vyšší riziko požáru, například průmyslový provoz, tovární haly, čerpací stanice, letištní hangáry, sklady apod. Stabilita podvozku umožňuje pohodlnou mobilitu i přes vyšší hmotnost přístroje, která se může pohybovat cca od 30 kg až do 160 kg. Tyto hasicí přístroje najdete v kategorii Pojízdné hasicí přístroje.
Automatické hasicí přístroje – spouštějí se automaticky v reakci na teplo. Tento typ hasicího přístroje se upevňuje na strop a v případě detekce požáru dojde k jeho automatickému sepnutí. Více o automatických hasicích přístrojích najdete zde.
Další hasicí prostředky – v této kategorii najdete hasicí spreje, hasicí deky nebo automatické hasicí prostředky. Jedná se o jednoduché hasicí prostředky, které zvládne použít téměř každý, nebo se dokonce spustí automaticky. A proč nenazýváme např. hasicí sprej také hasicím přístrojem, když cílem obou je hasit požár? Důvodem je, že dle evropské normy musí být hasicí přístroj červené barvy a musí obsahovat minimálně 1kg hasiva.
Příslušenství pro hasicí přístroje – v podobě držáků, stojanů, obalů či boxů je možné u nás také zakoupit. Na výběr jsou různé materiály a designy.
JAKÉ JSOU TŘÍDY POŽÁRŮ?
Třída požáru A – označuje pevné a organické materiály jako je dřevo, plasty, papír, textil, uhlí.
Třída požáru B – sem spadají hořlavé kapaliny. např. benzín, ropný olej, barva, nafta.
Třída požáru C – zahrnuje hořlavé plyny jako propan, butan, metan.
Třída požáru D – je určena pro hořlavé kovy jako je hořčík, lithium, titan, hliník.
Třída požáru F – označuje oleje a tuky na smažení. např. rostlinný, slunečnicový, olivový, máslo i sádlo.
Požáry lithiových baterií – jakékoliv zařízení, kterého je součástí lithiová baterii, např. elektrokoloběžky, elektrokola, mobilní telefony, tablety, notebooky, elektronické cigarety apod.
JAK ČASTO SE KONTROLUJÍ HASICÍ PŘÍSTROJE?
Hasicí přístroj je nutné kontrolovat po každém použití, při jeho poškození, nebo 1x za rok. V případě údržby se provádí periodické zkoušky u vodních, pěnových hasicích přístrojů 1x za 3 roky a u ostatních 1x za 5 let. Funkčnost přístrojů je kontrolována podle § 9 ve vyhlášce 246/20021 Sb. O požární prevenci.